Geneza

Dlaczego domy łukowe?

Pytanie klucz, które towarzyszy naszemu rodzinnemu zespołowi od kiedy sięgam pamięcią. Piszę o tym, bo mimo wszystko uważam, że zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie „dlaczego”. Tak było w przypadku rozpoczęcia kilka lat temu naszej przygody z budownictwem. W pewnym momencie zadaliśmy sobie pytanie dlaczego większość budynków, domów wygląda tak, a nie inaczej. Dlaczego większość ma pionowe ściany, skośne albo płaskie dachy, powtarzający się układ pomieszczeń? Czy taki model jest najlepszy, wypracowany w toku cywilizacyjnej ewolucji, czy to jednak wynik braku ochoty i chęci zadania sobie kilkaset lat temu pytania „dlaczego?”

Dlaczego tysiące lat temu opuściliśmy przytulne jaskinie i zamieszkaliśmy w sześcianach? Być może dlatego, że człowiek był zmuszony do wyprowadzki w celu poszukiwania lepszych perspektyw, smaczniejszego pożywienia, cieplejszego klimatu? Zamieniliśmy nasze naturalne środowisko w wytwory naszej wyobraźni-wypełnione płaskimi płaszczyznami pomieszczenia z niezliczoną ilością ostrych krawędzi.

Udowodniono dziś, że energia łuków, czyli tak naprawdę jaskiń, z których bierzemy swój początek ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Jest to nasze naturalne schronienie, w którym podświadomie czujemy się bezpiecznie. Miejsce przyjazne rodzinie, miejsce emanujące pozytywną energią.

I tak po wielu pytaniach „dlaczego?” zadaliśmy sobie ostatecznie pytanie „dlaczego nie?” i postanowiliśmy przywrócić ideę przyjaznego ludzkiej podświadomości i naturze budownictwa łukowego. Tak to się zaczęło...

Stwórz swój wymarzony dom


Świadomość i ekologia

Do czego dążymy?

Przede wszystkim nie szkodząc otoczeniu szukamy optymalnych sposobów do pozyskiwania niebanalnych miejsc, przemyślanych rozwiązań, a w rezultacie przytulnych domów dla teraźniejszych i nowych mieszkańców naszej planety. Dążymy do tego, by pytanie „Dlaczego ?” było modniejsze, abyśmy zadawali pytania „ekspertom”, abyśmy nie bali się wątpić w powszechnie utarte schematy, abyśmy zaczęli szukać nowych dróg i nowych rozwiązań.

Budujmy tak, by zmniejszać góry śmieci i plastiku jakie już wytworzyła nasza „cywilizacja”. Uwielbiamy materiały z recyklingu, one będą miały u nas zawsze pierwszeństwo i marzymy o tym, by w Waszych domach było ich jak najwięcej. Jedna z opcji wykończenia elewacji frontowej zakłada użycie doskonale się prezentujących, recyklingowych desek wytworzonych między innymi ze zużytych butelek PET oraz pyłu drzewnego, czyli odpadu przemysłowego. Reduce - Reuse – Recycle!

Dążymy do tego, by Wasze domy powstawały z trwałych i solidnych materiałów i były budowane na pokolenia, takie podejście zagwarantuje optymalne wykorzystanie nieustannie zmniejszających się zasobów naszej planety. Z kolei „Tanie budowanie” z trwałością nie przekraczającą horyzontu czasowego jedynie swojego pokolenia, to dla nas skrajnie nieodpowiedzialne podejście